Про підсумки Першого екуменічного тижня, який тривав з 9 по 15 червня у Львові, розповідає директор Інституту Екуменічних Студій (ІЕС) та відповідальний за цю непересічну подію для нашого міста п. Антуан Аржаковський.

– Перший екуменічний соціальний тиждень закінчився, які висновки вже зроблені щодо його організації та плідності?
– Ми зараз робимо підсумки, і те, що переважає, то це позитивні висновки. У мене є список з 12-ма позитивними пунктами того, що відбулося. Перше, те, що всі християнські Церкви справді не тільки благословили, але й прийшли, взяли участь, дали добрі доповіді, які були не полемічні, а навпаки, відкриті, конкретні, практичні. Це справді добрий рівень, який показує, що досвід є і він передається – не є штучним. Ось це мені дуже приємно.

Друге – те, що Катерина Михайлівна Ющенко приїхала на цю подію, підтримала її, сказала, що треба продовжувати. І пояснила чому потрібно це робити. Вона була на заходах, які ми проводили. У семінарії Святого Духа УКУ, що на Хуторівці, відкрила новий конференційний зал і там оголосила про те, що фірма «Баєр» дає 12 млн. грн. для однієї з лікарень. Зустрілася з Мішелем Камдесю, з яким говорила про важливість участі України в соціальних тижнях.

Mysneakers | Sneakers - ΦΘΗΝΑ ΠΑΠΟΥΤΣΙΑ 2020

Третій позитивний момент – це те, що ми налагодили тісну співпрацю з мерією, облрадою, облдержадміністрацією, УКУ – під час підготовки тижня партнери зблизилися і хочуть працювати далі. Це вперше така тісна співпраця між нами. Ми взаємовигідні: це не компетенція мерії організовувати такі заходи, але вона має необхідний авторитет, а ми – ініціативу. Це дає добру динаміку для майбутнього.

Академічна конференція була на високому рівні, але є один серйозний недолік – кооперативний рух сьогодні кожен розуміє по-своєму. Для одного – це минуле і не актуальне; для другого – синонім до слів село, колгосп; для третього – щось пов’язане з діаспорою; для четвертого, так, як і для мене – щось надсучасне, що пропонує третій шлях розвитку капіталізму. Це слово має різне значення і проблема в тому, що ми не змогли роз’яснити, що ми мали на увазі під Українським кооперативним рухом. Більшість не зрозуміла, що нашою метою не було повернення до колгоспу, а до джерела, 30-х років, коли Шептицький і православні підтримували кооперативний рух для розвитку суспільства. Рух, який піднявся на основі християнства. За словами Мішеля Камдесю, зараз глобальна економічна та екологічна криза у світі. А кооперативний рух дає змогу організувати економіку на основі суспільства, зберігаючи свободу, власність на основі християнських доктрин усіх Церков.

Це все не легко пояснювати на телебаченні протягом двох хвилин, але на конференції всі відчули, що розпочався новий інтелектуальний руху, який підготує майбутнє соціального, економічного розвитку України.
Пан Ценюх – представник міжнародного фонду праці – сказав, що те, що ми робимо – це те, що вони хочуть робити. Тому він всіляко підтримуватиме проект у майбутньому.

Великі та малі організації підтвердили, що наша робота – це те, чого потребує Україна сьогодні, де організації різних конфесій зустрічаються з представниками інших країн і домовляються про співпрацю.
До Екуменічних соціальних тижнів, як і до всього нового, треба звикнути. Але всі кредитні спілки сказали про бажання співпрацювати з ІЕС. До прикладу, кредатна спілка «Християнська злагода» вже планує робити з нами проект, Тарас Підзамецький хоче створити кооператив у Тернопільській області спільно з УКУ.

П’яте – це представлення соціальних організацій, яке зараз їм потрібне. Культурна програма також була на високому рівні. Ми показали християнські принципи: радість, можливість бути вище буденних проблем та інші – це позитивізм, якого зараз так бракує. Навіть фотовиставка. Так, ми показали жахливу реальність, але також і співчуття. Так, є неповносправні діти, але скільки разів Зеня Кушпета наголосила на тому, що це зваємозбагачення!

28 та 29 червня о 13:00 на НТА відбудеться показ концерту – понад 20 тис. побачить надзвичайних дітей з «Ковчега Ноя», які є ангелами радості.
Звичайно, були й негативні моменти. Виникали деякі непорозуміння із прес-центрами співорганізаторів, через які нам не вдолося ефективно поінформувати суспільство про таку надзвичайну подію, як Перший екуменічний соціальний тиждень. Недостатнє розяснення, що таке кооперативний рух. Були й такі, на які ми не мали впливу. Це те, що Пол Маккартні організував свій концерт паралельно з нашим. Якби не це, то на наш концерт, за підрахунками експертів, прийшло б понад 10 тис. людей.

Перший підсумок – це те, що ми продовжимо наступного року. Ми ще не знаємо теми, але знаємо, що це буде, щось надзвичайне: спільна справа влади, різних конфесій і не тільки верхівки, але і кожного монастиря.
Ми закінчили в неділю наш тиждень молитвою до Святого Духа і, можливо, це не має раціонального звязку, але для мене має, – це був день П’ятидесятниці. Тоді Церкви говорили, що вони єдині у всьому, що пов’язане із соціальними пріоритетами. А у понеділок Патріарх Варфоломій оголосив, що він підтримує ідею подвійного сопричастя для католиків і православних, і посилається на кардинала Гузара. Це велика подія, яку весь світ вже давно чекає.

Це дві події, які на перший погляд не пов’язані, але вони говорять нам про те, що ми можемо міняти світ. Є великий песимізм та фаталізм у цьому світі, багато людей, які не вірять у те, що можна щось змінити. Але ці події – це великий знак для майбутнього. Ми побачили, що Церква єдина. Просто потрібно забрати бар’єри, які людина сама поставила перед собою. Шептицький казав, що поділ – це не католики і православні, не католики і протестанти. Поділ існує на тих, які вірять, що Церква єдина і ті, які у це не вірять. Ми зібрали людей, які у це вірять. Сильні світу цього вказали на свою слабкість і силу Божу у них. Вони знають, що коли християни співпрацюють, навіть у найменшому, то саме це змінює світ на краще.

– Які відгуки про Перший екуменічний тиждень від наших закордонних гостей?
Ми одержуємо найкращі відгуки. Женев’єв Гедан, директор соціального департаменту Паризької мерії, завдяки цьому проекту відкрила для себе європейську Україну, європейський Львів. Вона була у захваті і хоче повернутися. Багато людей не знають України. Коли вони приїжджають і бачать її на власні очі, то в них змінюється логіка і для них стає абсурдним, що Україна ще не є частиною Європейського союзу. І таких прикладів багато.

– Який звязок між кооперативним рухом та гаслом «Подбай про ближнього!».
Щороку є одна тема, на яку ми звертаємо особливу увагу, бо це актуально. Але є дух екуменічного тижня, який нас поєднює постійно – це «Подбай про ближнього!». І ми вирішили, що першою темою буде кооперативний рух. Чому? Тому, що це багатство України, яке вона не може належно оцінити, через історичні умови, через не вміння оцінити себе. Але я не українець і можу оцінити це зі сторони, можу порівняти з міжнародним досвідом.
– Кредитні спілки стали цементуючим елементом діаспори. Катерина Ющенко говорила про те, що вона змогла вчитися лише завдяки кредитові кооперативної спілки. Це велике багатвство України і вона не повина йти в Європу з пустими руками, а то втратить свою ідентичність. Український кооперативний рух – це те, що гарантує економічну безпеку незалежності України, її окремішність від Росії. Для України важливо зараз зрозуміти у чому її багатство.
– Соціальні організації зможуть розвиватися тоді, коли влада зрозуміє, що від суспільства мають йти запити. Зараз всі погодилися, що податкова політика є несправедливою щодо соціальних організацій. Кооперативний рух, натомість, допомагає соціальним організаціям розвиватися і розвивати наш лозунг «Подбай про ближнього!».

– Яка подальша доля Декларації проголошеної 13 червня, у п’ятницю на прес-конференції?
– Це дуже важлива декларація, яка буде перекладена багатьма мовами, бо це вперше ставили так близько екуменічний розвиток і соціальну доктрину.
– Також у ній ми проголосили створення Експертної групи, що дає нам можливість залучати експертів з конкретних проблем. Ми зможемо наступного соціального тижня представляти її висновки і потім їх лобіювати.

– Які питання розгляне експертна комісія найближчим часом?
– Вона проголосила, що одним з пріоритетів є навчання людей у соціальній сфері. Навчання, яке передаватиме християнські принципи. Прийняли рішення створювати Програму Екуменічних Наук із спеціальністю соціального працівника. Це вперше у Європі виникає така магістерська програма, на яку ми отримаємо підтримку від Лярш Інтернаціональ. Вже з вересня буде оголошений набір на цю спеціальність, які навчать працювати з потребуючими. Це важливо, бо якщо Міністерство охорони здоров’я побачить, що ми досягли консенсусу і підтримки на різних рівнях, то воно захоче робити це і в інших містах. Це робота, яка є спроектованою у майбутнє. Те, що ми робимо – це те, що потрібно.

– Якою буде тема наступного соціального тижня?
– Організатори мають зібратися і це обговорити. Але те, що можу сказати – буде ще краще, бо ми одержали колосальний досвід.


Розмова записана 19 червня 2008 року.
Наталія Лех