Організатор та ініціатор Першої студентської практичної конференції з волонтерства в Україні «VUZall»
Круглий стіл 4 «Соціальне волонтерство»
8 жовтня
Волонтерство як елемент формування особистості молоді
Buy Kicks | womens winter boots free shipping , FitforhealthСьогодні, в умовах глобалізму, урбанізації та споживацьких цінностей втрачається головне – людські якості, які повинні прививатися людині з дитинства сім’єю. Коли батьки більше опікуються матеріальним становищем, забуваючи про виховання і спілкування, дитина шукає підтримки у суспільстві, яке давно вчить виживати і боротися за місце під сонцем, переважно завдяки жорстокості.
На разі суспільство найбільше цінує у людині такі якості як стресостійкість, міцність характеру і витривалість. Про моральні ж якості людини ніхто не задумується. Лозунг сьогодення: “Успішність за будь яку ціну”! Це породжує поступове “Людина Людині Вовк”, байдужість до людських проблем і відсутність співчуття.
ЗМІ нав’язують молоді енергійний спосіб життя “НОН стоп!”, в який входить відвідування нічних клубів, комп’ютерні ігри, алкоголь та цигарки. Та яким у такому разі виросте майбутнє покоління? Адже, розваги передбачають лише відпочинок, виключаючи процес мислення, розвитку та праці. Альтернативою впливу соціуму на формування особистості молоді може стати і є соціальне волонтерство. Займаючись волонтерством молодь може отримати досвід, знання, друзів і враження. Це додає колориту і різнобарвності буденному життю.
Спочатку волонтерами називали людей, які добровільно та виключно за власним бажанням вступали на військову службу в деяких європейських країнах (наприклад, Франції та Іспанії). Зараз від цього громіздкого визначення "волонтерства" залишилося лише слово "добровільно". Правда, додалося ще й "безоплатно".
Зараз волонтерів називають по-різному, але всі знають, що це людина, яка допомагає близьким, сусідам, знайомим чи часто незнайомим людям, які потребують допомоги: як у рідній країні, так і за кордоном. Волонтери працюють в школах, лікарнях, бібліотеках, таборах з біженцями, при захисті навколишнього середовища − всюди.
Добровільна праця давно відома як основа економії та виховання, на яку звертають увагу владні та підприємницькі еліти розвинутих країн, де існує чітко відпрацьована система пошуку добровольців та робота з ними. Практично кожен з нас хоча б раз у житті по своїй волі брався за виконання трудових обов'язків, не вимагаючи грошової компенсації.
Згідно із Загальною Декларацією прав людини 1948 р. та Міжнародною Конвенцією про права дитини 1989 р., волонтерська діяльність розглядається як інструмент соціального, культурного, економічного та екологічного розвитку. Отже, волонтерство можна отожнити зі словами розвиток та допомога.
Соціальне волонтерство допомагає вирішити проблеми у суспільстві та допомогти тим, хто цього потребує. Тим самим воно виконує функцію виховання особистості молодої людини, і може стати суттєвим фактором, який формує її. Окрім того, волонтерство допомагає у здобутті досвіду, перевірці власних сил і можливостей та майбутньому працевлаштуванні.
Соціальне волонтерство є першим кроком молодої людини до осмислення життєвих цінностей, пріоритетів і оцінки власного життя. Показуючи негаразди і проблеми інших людей, воно прокладає шлях до співчуття і милосердя: неначе льодове серце розтає у теплих долонях любові.
Завдяки переосмисленню цінностей і пріоритетів, в які його ставлять незвичні ситуації, студент знаходиться у пошуках себе, істини і врешті решт Бога. Поступово в новому, незвичному для сучасної молодої людини колі з’являються нові друзі та інтереси. Співпрацюючи із іншими, вона вчиться приймати ближніх такими, якими вони є, єдності з природою, відкривати і приймати радощі життя навіть у складних обставинах, їй відкривається і єдність з самим собою і Богом. Тож це хороший поштовх до усвідомлення власного призначення.
Волонетрсво для молоді є альтернативною діяльністю у вільний час, воно дозволяє у доволі ранньому віці осмислити життєво важливі пріоритети, відбувається процес дорослішання, що допомагає звільнитися від рамок і комплексів нав’язаних ще з дитинства. У певний момент молода людина стикається із суворістю життя, нерівними умовами, а головне з реальністю, що приводить її до пошуку і кінцевому шляху Подяки за власне життя.
У кожному випадку волонтерство – це власний шлях людини, певний поштовх до тверезості і прийняття реальності. Воно вчить допомагати адекватно до кожної ситуації. У волонтерстві не має значення вік людини, національність чи соціальний статус, тут і приналежність до тої чи іншої релігійної громади не є суттєвою! Адже, ми єдині у меті!
Волонтерство повертає людину до себе: коли вона почала розуміти і відчувати необхідність її допомоги для інших, то з часом прийде й до розуміння того, як важливо допомагати рідним, близьким і оточуючим.
Одним з таких прикладів є наша волонтерська молодіжна ініціатива “Серце в долоньках”, яка підштовхнула до проведення Першої студентської практичної конференції з волонтерства в Україні “VUZall”. “Серце в долоньках” збирає молодь з різних університетів та міст у неділю, і всі разом відвідують Дитяче психіатричне відділення у м.Києві, в процесі ігор, завдань, спільного обіду відбувається найголовшіне - спілкування молоді з дітьми та один з одному, радість, щастя, довіра і любов. У свою чергу “VUZall” перетворилася на організацію. Метою організації є розвиток соціального волонтерства серед студентів ВНЗ України і залучення молодого покоління до вирішення життєво важливих питань в сім’ї і державі, що передбачає інтерактивне спілкування, майстер-класи, навчання, обмін досвідом.
Лозунг конференції був: “Добро робити просто, правильно, легко і разом!”. Він ще раз підтвердив, що у філантропії немає конкуренції і суперництва, тут одна істина, єдина мета: творити Добро в ім’я Бога. На конференції разом із представниками різних молодіжних волонтерських організацій ми спільно виробили концепцію майбутньої співпраці благодійних фондів, волонтерів і ВНЗ. Адже у взаємній підтримці ми дійсно зможемо зробити більше, ми можемо створити єдину національну ідею України. Волонтерство може стати ліками для хворого на агресію, буденність і монотонність суспільства. У професійній підготовці волонтерів і їхній роботі.
Довіра один до одного і єдність у Добрі
Довіра один до одного і єдність у Добрі. Однією з проблем на сьогодні є мала обізнаність у волонтерстві серед громади. У цьому ми переконалися під час проведення “VUZall”: практично ніхто з волонтерських організацій не чув про один одного, а якщо ми об’єднаємося у спільній меті − допомозі ближньому, від цього виграють усі. От тоді ми зможемо говорити про істинне Добро і філантропію, а не про амбіції і власний егоїзм.
Готуючи армію спасіння, ми будуємо майбутнє середовище для нас і наших дітей, що є важливим фактором здорового суспільства, адже ми не можемо існувати один без одного і такий світ. У бізнесі давно практикують практику об’єднання у асоціації, консорціуми, чому ж цього не можна зробити у філантропії?
Розвиваючи соціальне волонтерство, ми вирішуємо питання соціально важливого характеру для країни, виховуємо і формуємо особистості, вчимо толерантності і милосердю, а також філантропії, довірі і любові.