У рамках Національної мережі екуменічних соціальних тижнів було проведено Інфо-дні у Одесі, Запоріжжі, Києві та Дніпропетровську. Де під час круглих столів на тему між секторального партнерства було представлено проект Екуменічного соціального тижня та місцевий досвід співпраці між владою, громадськими організаціями, церквою, навчальними закладами, бізнесом. Учасники мали змогу ознайомитися із законопроектом «Відсоткова філантропія», що був розроблений під час 2-го Екуменічного Соціального Тижня. А також відбулася презентація теми 5-го ЕСТ «Майбутнє демократії в Україні».

У результаті цих заходів учасники круглих столів зініціювали створення групи по просуванню проекту відсоткової філантропії.

Ініціативна група продовжує просування законопроекту "Про внесення змін до деяких Законів України щодо підтримки неприбуткових організацій» (Відсоткова філантропія).

Існуючі виклики, у час різкого переходу від планової економіки до ринкової, призводять до збільшення у суспільстві різнопланових проблем, на які намагалися системно реагувати організації громадського суспільства. Створені у переважній більшості за іноземні інвестиції, відстоюючи демократичні права та життєво важливі інтереси, громадський сектор сьогодні як ніколи потребує особливої підтримки задля подальшого розвитку, - не отримує її з огляду на «ненаповнення бюджету».

3 червня 2010 року у м. Києві відбулась прес-конференція на тему «Відсоткова філантропія як механізм державної підтримки неприбуткових організацій». У заході взяли участь Наталія Алексєєва, заступник начальника управління «Секретаріат ради» Львівської міської ради, Світлана Куц, голова правління інформаційно-аналітичного Центру Філантропії та народні депутати України Володимир Стретович (НУНС) і Степан Курпіль (БЮТ).

«Відсоткова філантропія» – інноваційна правова норма країн, що приєднались до ЄС. Саме про запровадження такої норми в Україні говорили 7 жовтня, народні депутати та представники громадських організацій під час круглого столу, який відбувався у рамках 2-го Екуменічного Соціального Тижня.

Відсоткова філантропія - механізм фінансової підтримки неприбуткових організацій у країнах Східної Європи, що полягає у наданні громадянам права на власний розсуд розпорядитися на користь обраних ними неприбуткових організацій, законодавчо визначеним відсотком сплаченого громадянами податку з прибутку.

Відсоткова філантропія” першою була запроваджена Угорщиною в 1996 р. Потім до ініціативи (після вивчення її позитивного впливу) приєднались Словаччина, Польща, Литва і Румунія, також норма знаходиться на шляху до законодавчого закріплення у Чехії, Молдові, Швейцарії, Японії та розглядається в Македонії.

ДВА ВІДСОТКИ - НА ФІЛАНТРОПІЮ
Олеся ПАСТЕРНАК, газета "Високий замок"

Таку частинку свого податку з доходів фізичних осіб кожен із нас зміг би перерахувати на благодійництво.
Депутати Верховної Ради Степан Курпіль (БЮТ), Володимир Стретович (НУ-НС) та Петро Писарчук (Партія регіонів) зареєстрували законопроект “Про внесення змін до деяких законів України щодо підтримки неприбуткових організацій”. Якщо він сподобається більшості, яка є у Верховній Раді, кожен із нас зможе самостійно вирішувати, якій неприбутковій організації перераховувати 2% від податку з доходів фізичних осіб.

Верховна Рада України постановляє:

1. Внести такі зміни до Податкового кодексу України

1) доповнити статтю 14 “Визначення понять“ пунктом 14.1.2521 наступного змісту:

“14.1.2521 Трансфер податку – перерахування на користь неприбуткової установи або організації частини податку з доходів фізичних осіб, що сплачена платником податку за звітний рік, в порядку та на умовах, визначених цим Кодексом.“

7 жовтня 2010 року відбувся круглий стіл на тему «Відсоткова філантропія, як механізм розвитку громадянського суспільства» у Національному університеті «Львівська політехніка». У заході взяли участь: Світлана Куц директор Міжнародного благодійного фонду "Інститут професійного фандрайзингу", член Наглядової ради «Національного екзит-полу ’ 2010» та Наталія Алексєєва, заступник начальника управління «Секретаріат ради» Львівської міської ради.

У законопроекті «Про внесення змін до деяких законів України щодо підтримки неприбуткових організацій» термін «відсоткова філантропія» отримав назву трансфер податку. Трансфер податку може бути здійснено громадянином, який заповнив декларацію, з відповідним додатком, де вказав назву неприбуткової організації. Щороку він може скерувати трансфер податку (2 %) лише на користь однієї неприбуткової організації, що діють більше 1 року. - про це розповіла автор законопроекту Наталія Алексєєва.

У свою чергу, Світлана Куц вважає, що цей законопроект і його механізми слід прописати у проекті податкового кодексу. «Принцип відсоткової філантропії змушує громадські організації виходити зі свого кола і йти у суспільство, показувати що вони роблять» - зазначила п. Світлана.

Також Світлана Куц розповіла про досвід трансферного податку у східноєвропейських країнах. А саме те, що цей механізм збільшує загалом добровільні пожертви.

Слід зазначити, що альтернативних законопроектів про відсоткову філантропію в парламенті нашої країни немає.